Mažoretky  

 

Mažoretky už řadu let těsně spolupracují se školním dechovým orchestrem mladých. Společně se zúčastňují koncertů, festivalů, soutěží jak v Česku, tak i v zahraničí.

  • Repertoár skupiny je velice rozmanitý s tím, že zahrnuje jak pochodová defilé, tak i širokou škálu tanečních kreací.

Malé mažoretky
  • zde se žákyně učí zacházet s tyčkou a již nacvičují jednoduché pochody, na konci školního roku vystupují na 1.května v příborském parku s doprovodem dechového orchestru.
Velké mažoretky
  • tyto žákyně již reprezentují město na různých akcích, soutežích a přehlídkách jak v blízkém okolí, tak i v zahraničí.

Státy, které naše mažoretky navštívily: Francie, Německo, Polsko, Maďarsko, Holandsko, Belgie
 

Naše nejúspěšnější vystoupení:

2003:
  • Polsko - Rybnik
  • absolutní vítěz - cena: pohár Zlota lira
2008:
  • Německo - Bösel
  • 1.místo - cena diváků

 

Historie příborských mažoretek

Na začátku byla Odvaha a nadšení
Psal se rok 1983. Deset let v Příboře fungoval Dechový orchestr mladých. V té době přišla do Příbora Jarmila Bártová. Přišla z Havířova, kde vedla taneční skupinu. A nápad byl tady-Ludvík Demel a Jarmila Bártová se rozhodli: vytvoříme v Lidové škole umění "pohybovou skupinu".
Jarmila Bártová prošla všechny sedmé a osmé třídy ve školách a hledala. Napoprvé jich vybrala třicet pet, čtyřicet. Po sedmi měsících dřiny jich zůstalo osmnáct. Tak akorát. Potřeba bylo šestnáct dívek plus dvě náhradnice. Tanečnice dostaly první kostýmy - sukýnky s námořnickými sáčky, vázankami a baretkami. Vše v modrobílé kombinaci.

A pak to přišlo
V dubnu 1984 přišel čas prvního vystoupení. Dne 1.května 1984 padesát členů Dechového orchestru mladých Příbor vyrazilo do průvodu už s mažoretkami. To ještě Příbor neviděl!
Mažoretky nabité energií hned 8.května jely do Ostravy na koncert k Roku české hudby! 19.května cestovaly do Pavlovic u Přerova, 20.května do Jistebníku na Zlatou trubku. Už v červnu vyjely s orchestrem na Mezinárodní festival mladých FIJO do Chebu. A hned získaly pohár a nejvyšší ocenění! Mažoretky získávaly obdiv za hranicemi státu i v Československu.

Mažoretky "jely" naplno! Autoři pro ně skládali skladby na míru!
Postupně přibývalo kroků, měnila se choreografie. Děvčata nejen pochodovala, ale i tancovala - valčík, polku i modernu. Přibývali také kostýmy. Jedny z těch nejrozvernějších - krátké "áčkové" sukýnky se šlemi a volánky s bílými triky se doslova a do písmene hodily ke skladbě "Příborská děvčata".
Složil ji D. Volejníček (tehdy kolega L. Demla z Českého rozhlasu v Ostravě). Příborská děvčata se mu tak líbila, že složil polku jen pro ně! A nejen ji! Později ještě napsal skladbu Svět, pochodem vchod. A nebyl jediný, komu se příborské mažoretky líbily. Okouzlily i dalšího hudebního skladatele - Mojmíra Zedníka. Ten pro ně složil Příborský pochod a Ahoj holky!

V roce 1985 se mažoretky zúčastnily natáčení televizního pořadu v Ostravě a dalších 25 vystoupení. Následovalo 51 vystoupení v roce 1986, včetně festivalu ve Štětí, Zlíne a nádherného zájezdu do nizozemského Purmerendu. V roce 1987 děvčata absolvovala 23 vystoupení a dva zahraniční zájezdy: do Francie - nezapomenutelným zážitkem pro ně byl koncert pod Eifelovkou, a do německých Drážďan a Görlitzu. V roce 1988 se uskutečnilo 15 vystoupení (FIJO Cheb, zájezd do polského města Ústroň), v roce 1990 celkem jedenáct vystoupení (Kmochův Kolín, Zlín) a v roce 1991 pět vystoupení. Mezi nimi byl i zajímavý zájezd do Kristianstadu ve Švédsku.

Do posledního desetiletí 20.stol. s novým vedením
Po zájezdu do Švédska od souboru odešla vedoucí Jarmila Bártová. S ní odešly i mažoretky a začaly trénovat ve sportovní hale. Párkrát doprovodily tehdejší TATROVÁK - Velký dechový osrchestr Bedřicha Pukovce a po čase skončily.
V roce 1991 přišla do - tehdy už Základní umělecké školy Příbor - Světlana Ivasiva. Ukrajinka, která doma vystudovala latinsko-americký tanec a balet na vysoké škole. Přijal ji tehdejší ředitel školy Ludvík demel. V prosinci ho na postu ředitele vystřídal Ivo Lacný. Pohybová výchova měla tehdy dvě skupiny mladší a starší děvčata. Kdo se přihlásil, tancoval. Komu to nešlo, po čase odešel, komu ano, zůstal. Poprvé mažoretky pod novým vedením vystoupily doma - v Příboře 1.května 1993. opravdová zatěžkávací zkouška však přišla až v dalším roce 1994. Zájezd do německého Selbu a na známý festival FIJO Cheb byl prvním velkým úspěchem mažoretek pod novým vedením...